Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Live Y02t
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Live Y02t
View Offer -
Live Y02t
View Offer -
Live Y02t
View Offer
Vivo Y02t Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | Y02t |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, November |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.5 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Cosmic Grey, Orchid Blue |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | MMediatek MT6765 Helio P22 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired 5W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









