Trending
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
Motorola Edge 50 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge 50 Pro
View Offer -
Motorola Edge 50 Pro
View Offer -
Motorola Edge 50 Pro
View Offer
Motorola Edge 50 Pro 512GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 50 Pro 512GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 72.4 x 8.2 mm (6.35 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Luxe Lavender, Black Beauty, Moonlight Pearl, Vanilla Cream |
| Body Material | Glass front, acetate (wood-based) back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and/or eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.4, 25mm (wide), 1/1.55″, 1.0µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/2.0, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Single | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 0.64µm, AF HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.63 GHz Cortex-A715 & 4×2.4 GHz Cortex-A715 & 3×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 125W wired, 100% in 18 min (advertised) 50W wireless 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Ready For 6 support |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









