Trending
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
Motorola Edge 70S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Edge 70S
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70S |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, May |
| BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 73.1 x 8.2 mm (6.35 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colors | Pantone Slipstream, Pantone Amazonite, Pantone Zephyr, Pantone Mykonos Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer back (eco leather) |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m GJB 150A-2009 certified* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 50 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14″, 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 70W wired |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck No Loudspeaker: Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| USB | Type-C 2.0 OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









