Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Lenovo Tab M9 128GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Lenovo Tab M9
View Offer
Lenovo Tab M9 128GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | Tab M9 128GB ROM |
| Status | Available |
| Released | 2023, January |
| BODY | |
| Dimensions | 215.4 x 136.8 x 8 mm (8.48 x 5.39 x 0.31 in) |
| Weight | 344 g (12.13 oz) |
| Colors | Arctic Grey, Frost Blue |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 9.0 inches |
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio |
| PPI | 173 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p |
| Front | 2 MP 720p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with dual speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









