Trending
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
Motorola Moto G Power 5G 2024
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Moto G Power 5G 2024
View Offer -
Motorola Moto G Power 5G 2024
View Offer -
Motorola Moto G Power 5G 2024
View Offer
Motorola Moto G Power 5G 2024 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power 5G 2024 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 74.8 x 8.5 mm (6.42 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colors | Dark Blue |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Water-repellent design |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 7, 12, 25, 30, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 980 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 25W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









