Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Nubia Red Magic Tablet 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nubia Red Magic Tablet 2
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic Tablet 2 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 279.7 x 181.9 x 6.5 mm |
| Weight | 653 g (1.35 lb) |
| Colors | Gray |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 600 nits (peak) |
| Resolutions | 1600 x 2500 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 249 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, Redmagic OS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X2 & 3×2.5 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 50% in 24 min, 100% in 55 min (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









