Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Nubia X
-
Processor
Snapdragon 845, Octa Core -
RAM
8GB -
Storage
256GB -
Display
6.26 inches, a resolution of 2280 x 1080 pixels +5.1-inch, 1520 x 720-pixel resolution screen -
Camera
16MP+ 24MP Dual back, no front camera -
Operating System
Android 9.0
Offers
-
Nubia X
View Offer -
Nubia X
View Offer -
Nubia X
View Offer -
Nubia X
View Offer -
Nubia X
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Nubia X |
Hardware
| CPU | Snapdragon 845, Octa Core |
| RAM | 8GB |
| ROM | 256GB |
Display
| Screen type | LCD panel |
| Screen size | 6.26 inches+5.1-inch, |
| Screen resolution | resolution of 2280 x 1080 pixels , 1520 x 720-pixel resolution screen |
Camera
| Camera type | dual rear camera |
| Back camera | 16MP+ 24MP |
| Front camera | no |
Network
| 2G | GSM/ CDMA/ HSPA/ EVDO/ LTE |
| 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 4G | LTE band 1, 3, 5, 7, 8, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 9.0 |
Other Features
| I/O Interface | Type C , Earphone jack, SIM Card |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Accelerometer Proximity Compass Ambient light Fingerprint Face Recognition Gyro |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3800mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








