Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Nubia Red Magic 9 Pro 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 9 Pro 5G
View Offer -
Red Magic 9 Pro 5G
View Offer -
Red Magic 9 Pro 5G
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 9 Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 9 Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | September, 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.3 x 77.1 x 10 mm |
| Weight | 235 g |
| Colors | Silver, Blue/Red |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Pressure sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 120?, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 16 MP, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 16GB / 18GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









