Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
OnePlus Fold
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Fold
View Offer -
OnePlus Fold
View Offer
OnePlus Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Fold |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 173.3 x 133.4 x 7.6 mm Folded: 173.3 x 69.8 x 17.2 mm |
| Weight | 317 g |
| Colors | Black, Ceramic |
| Body Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.01 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, Dolby Vision, 600 nits (typ), 900 nits (peak) |
| Resolutions | 1860 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass 5) or ceramic back, aluminum frame |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.52″, 0.7µm, dual pixel PDAF 8 MP, 80mm (telephoto/macro), liquid lens, PDAF, 3x optical zoom 13 MP, f/2.4, 123? (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | Yes |
| Front | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5020 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









