Trending
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
- The prototype of Samsung Galaxy Z Fold8 Wide folding phone has been Revealed
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
OnePlus Nord 3 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord 3 5G
View Offer -
OnePlus Nord 3 5G
View Offer -
OnePlus Nord 3 5G
View Offer
OnePlus Nord 3 5G Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 – EU 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 – IN |
| 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 78 SA/NSA – EU 1, 3, 28, 40, 41, 78, 79 SA/NSA – IN |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 73.2 x 8.3 mm (6.26 x 2.88 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Gray Sierra, Blue Haze, Green Wood |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Real Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.3, 119? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (monochrome) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8″, 0.8µm Auto HDR 1080p@30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | No Removable 4500 mAh Li-Po battery |
| Charging | Fast charging 65W, 1-100% in 30 min (advertised) USB Power Delivery |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









