Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
OnePlus Open Apex Edition
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
OnePlus Open Apex Edition
View Offer
OnePlus Open Apex Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Open |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, August |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 153.4 x 143.1 x 5.8 mm Folded: 153.4 x 73.3 x 11.7 mm |
| Weight | 239 g or 245 g (8.43 oz) |
| Colors | Emerald Dusk, Voyager Black |
| Body Material | Glass front (Ceramic Guard) (folded), plastic front (unfolded), glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (2x Nano-SIM, eSIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IPX4 splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 7.82 inches |
| Type | Foldable LTPO3 Flexi-fluid AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 120Hz, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 2268 x 2440 pixels |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Cover display: LTPO3 Super Fluid OLED, 1B colors, Dolby Vision, 120Hz, 2800 nits (peak) 6.31 inches, 1116 x 2484 pixels, 431 ppi, Ceramic Guard |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.43″, 1.12µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.6, 70mm (telephoto), 1/2″, 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2″, 0.8µm, PDAF |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Front Dual | 20MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/4″, 0.7µm Cover camera: 32MP, f/2.4, 22mm (ultrawide), 1/3.14″, 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4805 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD, 1-100% in 42 min (advertised) Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO (E1+E5a), QZSS |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









