Trending
- Lenovo has launched the IdeaPad Slim 5x (11), a lightweight notebook equipped with Qualcomm Snapdragon X2P-42-100.
- Dell has launched the Dell Pro 5 Micro commercial mini-computer, equipped with an Intel “Panther Lake” processor.
- Vivo Y60/Y60m mobile phone has been Available on the Official Store: Equipped with a Snapdragon 4 Gen 2 chip and a 6.74-inch 120Hz LCD screen, starting from 1799 Yuan
- April release! Official reveal of OPPO Pad Mini: 8.8-inch mini tablet, featuring the first launch of Snapdragon 8 Gen5
- TRASPED HG4-210 RTR 1/16 2.4G 4WD RC Car Review: Ultimate Off-Road Adventure
- BETAFPV Air65 II RC FPV Drone Review: Ultimate Freestyle Racing Drone for Enthusiasts
- M126 TWS Earbuds Review: Premium Wireless Sound with 360° Surround Sound and Low Latency for Gaming
- MOBAPAD Chitu 2 Wireless Bluetooth Switch2 Controller Review: The Ultimate Gaming Experience
OnePlus Turbo 7
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Turbo 7
View Offer
OnePlus Turbo 7 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Turbo 7 |
| Status | Rumored / Upcoming |
| Expected Release | Early 2026 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA / NSA / Sub-6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | ~163 × 77 × 8.5 mm |
| Weight | ~215 g |
| Build | Glass front & back, aluminum frame |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Protection | IP68/IP69K dust & water resistant |
| DISPLAY | |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 200Hz, 3840Hz PWM, HDR10+ |
| Display Size | ~6.85 inches |
| Resolution | 1440 × 3200 pixels (~520 ppi) |
| Multi-touch | Yes |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 17 |
| Chipset | Qualcomm SM8875 Snapdragon 8 Gen 4+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.5 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.4 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 16GB / 18GB |
| Storage | 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | Triple: 108 MP (wide, OIS) + 50 MP (ultrawide) + 12 MP (telephoto, 5× optical zoom) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, Laser AF, Night Mode |
| Video Recording | 8K@30/60fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera | 32 MP (wide, f/2.0) |
| Front Video | 4K@30/60fps, gyro-EIS |
| COMMONS | |
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers with Dolby Atmos |
| 3.5mm Jack | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fingerprint | Under-display (ultrasonic) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum sensor |
| BATTERY | |
| Battery Type | Si/C Li-Ion |
| Battery Capacity | 10,000 mAh |
| Charging | 150W wired fast charging, 50W reverse wired charging |
| MISC | |
| Colors | Black, White, Mint, Phantom Silver |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








