Trending
- Lenovo has launched the IdeaPad Slim 5x (11), a lightweight notebook equipped with Qualcomm Snapdragon X2P-42-100.
- Dell has launched the Dell Pro 5 Micro commercial mini-computer, equipped with an Intel “Panther Lake” processor.
- Vivo Y60/Y60m mobile phone has been Available on the Official Store: Equipped with a Snapdragon 4 Gen 2 chip and a 6.74-inch 120Hz LCD screen, starting from 1799 Yuan
- April release! Official reveal of OPPO Pad Mini: 8.8-inch mini tablet, featuring the first launch of Snapdragon 8 Gen5
- TRASPED HG4-210 RTR 1/16 2.4G 4WD RC Car Review: Ultimate Off-Road Adventure
- BETAFPV Air65 II RC FPV Drone Review: Ultimate Freestyle Racing Drone for Enthusiasts
- M126 TWS Earbuds Review: Premium Wireless Sound with 360° Surround Sound and Low Latency for Gaming
- MOBAPAD Chitu 2 Wireless Bluetooth Switch2 Controller Review: The Ultimate Gaming Experience
Oppo K14
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo K14
View Offer
Oppo K14 Specifications
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | March 20, 2026 |
| Status | Available (Released March 20, 2026) |
| Body | |
| Dimensions | 166.6 × 78.5 × 8.6 mm |
| Weight | 216 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Protection | IP68/IP69 dust & water resistant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 × 1570 pixels (~256 ppi) |
| Platform | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 + 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM / 256GB 6GB RAM / 256GB 8GB RAM |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Main Camera | |
| Setup | Dual |
| Main | 50 MP, f/1.8 (wide), PDAF |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | |
| Sensor | 8 MP, f/2.0 (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 45W wired, 33W PPS, 13.5W PD |
| Charging Speed | 37% in 30 min |
| Reverse Charging | 5W wired |
| Misc | |
| Colors | Prism Violet, Prism White, Icy Blue |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








