Trending
- How to Get More Mileage Out of Your Vape Juice?
- Waspe Bar 60K Disposable Vape Review-High‑Capacity Puff Power for 2026
- Dojo Purex 60K Review – Next-Level Capacity & Innovation in a 2026 Disposable Vape
- Valaya Amp 60K by Uwell Review: Setting the New Standard for Long-Lasting Disposable Vapes in 2026
- Starting from April 1st in Virginia, USA, only electronic cigarette products listed in the state’s directory will be allowed for sale.
- How to Identify, Price, and Value Old German Coins
- 5 Apps Every Parent Needs on Their Smartphone
- What Is an SSL Certificate and How to Work?
Oppo Pad Neo 8GB
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Pad Neo
View Offer
Oppo Pad Neo 8GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad Neo 8GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 255.12 x 188.04 x 6.89mm |
| Weight | 538 g (1.22 lb) |
| Colors | Gold, Gray, blue, silver, other |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.35 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Resolutions | 1720 x 2408 pixels, |
| PPI | 260 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, ColorOS 13.2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speaker, with stereo speakers (8 speakers) |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








