Trending
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- SP2S SEN X VS Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Quick Comparsion
- Dojo Purex 60K VS Maskking UCEE MAX 60K Quick Comparison Review
- ANGWATT C1 PRO Electric Scooter Review-Dual‑Motor Power Meets Long‑Range Urban Mobility
- BlitzWolf® BW-BTS8 Lite Bluetooth Earbuds Review: The Ultimate Blend of Innovation and Performance
- DJI LITO 1 15KM FPV RC Drone Review: 4K HDR Video, Omnidirectional Obstacle Sensing, and Long-Range Flight
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- VOOPOO ARGUS G3 Mini vs ARGUS Matrix: Which Pod Vape Is Right for You?
Realme Neo 8 Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Neo 8 Smartphone
View Offer
Realme Neo 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Neo 8 |
| Status | Available |
| Release Date | Released 2026, January 22 |
| BODY | |
| Dimensions | 162 x 77.1 x 8.3 mm |
| Weight | 215 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Colors | Gray, White, Purple |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM ) |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immiscible up to 2m for 72 h) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR, 1000 nits (typ), 3800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Glass front, aluminum frame, glass back |
| HDR Image Support | Yes |
| NETWORK & CONNECTIVITY | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE bands 1,3,4,5,8,18,19,20,26,28,34,38,39,40,41,66 |
| 5G | Bands 1,3,5,8,20,28,38,40,41,66,77,78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| MAIN CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| FRONT CAMERA | |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| PLATFORM & PERFORMANCE | |
| YOU | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY & CHARGING | |
| Type | Si/C Li-ion, Non-removable |
| Capacity | 800 mAh |
| Wired Charging | 80W wired, 80W/44W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC |
| Wireless Charging | No |
| AUDIO & SOUND | |
| Speakers | Stereo speakers, 24-bit/192kHz audio |
| 3.5mm Jack | No |
| SENSORS & AI | |
| Biometric | Fingerprint (under display, optical) |
| Motion & Orientation | Accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| GPS & Navigation | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Infrared Port | Yes |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









