Trending
- Removing Obstacles to Vaping: A Guide for People with Disabilities
- Air Bar Gem 50K Disposable Vape Review: A Gem in the World of Vaping
- TYN Pro 50K Disposable Vape Review: The Next Evolution in Vaping
- Why Agentic Orchestration Is the Missing Layer in Modern Software Quality
- Tech Innovations Shaping the Future of Personal Injury Prevention and Recovery
- Beyond The Ordinary Grill: The Magic of Kamado Cookers
- Keep It 100 40K Disposable Vape Review: The Ultimate Vaping Experience
- The VPN Apps for iPhone: A Review of the Top 10
Vivo V70
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V70 FE SmartPhone
View Offer
Vivo V70 FE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V70 FE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | September 24, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 76 x 7.5 mm (6.43 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Black, Blue, Pearl White, Forest Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic back, plastic frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, HDR10+, 120Hz adaptive refresh, 2160Hz PWM dimming, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 410 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8 (wide), 1/1.7″, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0 (wide), Eye Autofocus 4K@30fps, 1080p@60fps, HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, Funtouch 16 (3 OS upgrades, 4 years security updates) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired (PD 3.1) – 50% in ~20 min, 100% in ~50 min 6W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








