Trending
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
Oppo Watch X3 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Watch X3 Mini
View Offer
Oppo Watch X3 Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Watch X3 Mini |
| Status | Coming Soon |
| Expected Release | Q2 2027 |
| BODY | |
| Dimensions | 42.8 × 42.8 × 10.6 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Colors | Black, Silver, Gold, Rose Gold |
| Body Material | Stainless steel frame / 18K gold-plated option, ceramic back |
| SIM | eSIM (cellular model only) |
| Water & Dust | IP68 dust & water resistant |
| Waterproof | 5 ATM (50 m) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.35 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1–120Hz, 1500 nits (peak) |
| Resolution | 480 × 480 pixels |
| Pixel Density | ~360 ppi |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| NETWORK | |
| Cellular | eSIM (LTE model) |
| 2G / 3G / 4G / 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| HARDWARE | |
| YOU | ColorOS Watch 8.0 + Wear OS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Enhanced low-power multi-core |
| GPU | Integrated |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 420 mAh |
| Removable | No |
| Charging | 10W fast wired |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | Up to 5 days (smart mode) |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| CONNECTIVITY | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| SENSORS | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, skin temperature, ECG |
| MISC | |
| Special Features | Dual-OS architecture, AI fitness coaching, fall detection, SOS calling |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









