Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Oppo Watch X3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Watch X3 smartwatch
View Offer
Oppo Watch X3 Specifications
| General | |
| Brand | Oppo |
| Model | Watch X3 |
| Launch | Announced 2026, March 17 |
| Status | Coming soon — Exp. release March 20, 2026 |
| Colors | Black, Titanium |
| Weight | 43 g (1.52 oz) |
| Network | |
| Network Technology | HSPA / LTE (cellular model only) |
| 2G Bands | N/A |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 (cellular model only) |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 (cellular model only) |
| Speed | No |
| SIM | eSIM (market/region dependent, cellular model only) |
| Body | |
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm (1.87 x 1.87 x 0.43 in) |
| Build | Sapphire crystal front, titanium alloy frame, plastic back |
| Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5 m for 30 min)Waterproof 5ATM, MIL-STD-810H compliant |
| Strap Compatibility | Standard 22mm straps |
| Health Certification | ECG certified |
| Display | |
| Type | LTPO AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Platform | |
| YOU | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| Memory | |
| Card Slot | No |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Camera | |
| Camera | No |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Barometer, Compass, Heart rate, SpO2, Thermometer (skin temperature) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 646 mAh |
| Charging | 7.5W wired, 100% in 75 min |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









