Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel OK1
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel OK1 Tablet PC
View Offer
Oukitel OK1 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | Ok1 |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, June |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black |
| Body Material | Plastic |
| SIMs | Dual SIM |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1200 x 1920 Pixels, ratio 16:10 (~ 224 Pixels per inch) |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Videos | 4K@1080 Pixel 30 fps |
| Front | 5 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A – Accurate manufacturing (28nm) |
| CPU | Octa-core (4 x 1.6 GHz Cortex-A55 & 4 x 1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6580 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









