Trending
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
Oukitel RT3 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel RT3 Mini
View Offer
Oukitel RT3 Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP20 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, January |
| BODY | |
| Dimensions | 209 x 136.6 x 14 mm |
| Weight | 538 g |
| Colors | Black |
| Body Material | Front glass, premium rubber back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Dust | IP68 and IP69K rating and MIL-STD-810G |
| DISPLAY | |
| Size | 8.0 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 16MP, f/2.0 2MP |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio P22 |
| CPU | Octa-Core 4x 2.1 GHz ARM Cortex-A73 4x 1.95 GHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W Wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Audio Jeck Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO |
| USB | Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









