Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Realme GT 7 Pro Smartphone
Offers
-
Realme GT 7 Pro Smartphone
View Offer
Realme GT 7 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | GT 7 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.1 x 75.4 x 8.9 mm (6.42 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Flowing Silver, Starry Oasis |
| Body Material | Glass front, metal frame, glass back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | N6 |
| DISPLAY | |
| Size | 6.72 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1240 x 2772 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 451 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0m, PDAF, OIS 48 MP, f/2.2, 16mm, 112 (ultrawide), 1/4.0″, 1.12m 50 MP, f/2.4 (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 64 MP, f/1.5, 25mm (wide), 1/3.09″, 1.0m HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8sGen 3 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 32GB |
| Storage | 2TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-po |
| Capacity | 4590 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 240W wired,PD,20% in 80 sec (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.5, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 4.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes (dual side) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









