Trending
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- From Devices to Multi-Form: The Category Expansion Signals Released by RELX’s Booth
- The Geek Bar Booth Showcased two Fasoul Heated Non-combustible Smoking Devices
- From Conference Room to Outdoor Movie Night: The Versatile Life of SVBONY TransAir4
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
Xiaomi mi mix 2021
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer -
Xiaomi mi mix 2021
View Offer
Xiaomi mi mix 2021 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Mix 2021 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | black |
| Body Material | |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.92 inches, 201.8 cm2 (180.8% body ratio) |
| Type | Flexible Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2250 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900SIM2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | TE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G | 5G SA/NSA |
| Speed | 3G HSPA, 4G LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP + 12 MP + 20 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front | No – uses main camera |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10.0 OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint, Gyro, Proximity |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| GPS | Yes + A-GPS support, & GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








