Trending
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
- 10 Q&A You need to know about Maskking Camo
- Is it Possible that Vaping Reduces Blood Pressure?
- 2026 iPhone Guide: How to Set Custom Ringtones on iPhone
- How to Find a Cell Phone Store That Is Right for You
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Crucial website services that companies should prioritize investing in
- A Step-by-Step Guide to Repairing Corrupted Video Files
Realme Narzo 70x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Narzo 70x
View Offer
Realme Narzo 70x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realm |
| Model | Narzo 70x |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 72.9 x 7.9 mm |
| Weight | 185 g (6.42 oz) |
| Colors | Mars Orange, Cosmic Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), eco leather or plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 100 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6200+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Lipo battery |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, 50% in 29 min (advertised) |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | Unspecified |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









