Trending
- REDMI Book Pro 2026 is Released: The supreme Ultra X7 with a 358H processor and a 99Wh super-large battery
- OPPO Find X9 Ultra Officially Released: Starting from 7,499 yuan
- Redmi Buds 8 Released: 50dB deep noise reduction, supports location tracking and loss prevention
- OPPO Find X9s Pro Officially Released: Starting from 5,299 yuan
- Starting from 329 yuan! DJI has launched DJI Mic Mini 2 mini wireless microphone: colorful magnetic cover with 48-hour extended battery life
- Xiaomi S Mini LED 2026 Series Released: 2000nits Anti-Reflection Screen + 288Hz Ultra-High Refresh Rate
- OPPO Pad 5 Pro Officially Released: Starting from 3,799 yuan
- OPPO Pad Mini Released: Starting from 3,199 yuan
Nubia Z60 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nubia Z60 Pro
View Offer -
Nubia Z60 Pro
View Offer -
Nubia Z60 Pro
View Offer
ZTE Nubia Z60 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Z60 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 72.9 x 8.4 mm |
| Weight | 199 g |
| Colors | Interstellar Black, Galaxy Galaxy |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 4, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 35mm (standard), 1/1.3″, PDAF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0″, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 116? (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | – |
| Front Triple | 16 MP, f/2.5, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | MP3, DTS XU1tra sound , Active noise cancellation with dedicated mic,24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









