Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Red Magic 9S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Red Magic 9S
View Offer -
Red Magic 9S
View Offer -
Red Magic 9S
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 9S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 9S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | September. 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 170.6 x 78.3 x 9.5 mm |
| Weight | 215 g |
| Colors | Silver, Blue/Red |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Pressure sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 700 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 7.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 120?, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 +Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB / 16GB / 18GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








