Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Redmi 9 Active
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 9 Active
View Offer -
Redmi 9 Active
View Offer
Redmi 9 Active Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colors | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G80 |
| GPU | Mali-G31 MP2 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Dual | 16 MP, f/1.8, (wide) 2MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








