Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Redmi A3x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi A3x
View Offer
Redmi A3x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | A3x |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| Weight | 192 g |
| Colors | Light Green, Light Blue, Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0, (wide) 0.08 MP (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.2 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









