Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Redmi K40 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi K40 Ultra
View Offer -
Redmi K40 Ultra
$ 588.70
View Offer
Redmi K40 Ultra Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 5G | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 75.4 x 9.1 mm (6.43 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Colors | Moonlight White, Midnight Black, Mint Green |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio HDR10+ 120Hz refresh rate 800 nits typ. brightness (advertised) |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ (7nm) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 119? (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.2, 50mm (telephoto macro), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps |
| Front | Motorized pop-up 20 MP, (wide) HDR 1080p@30fps, 720p@120fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 33W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm Jeck 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









