Trending
- VOOPOO UFORCE-X Tank II Review: Next-Level Flavor and Airflow Performance
- Eachine Spitfire Brushless RC Airplane Review-Aerobatic Warbird Fun for All Skill Levels
- How Technology Can Help You Write Better Essays
- How to Transform Your Excel Spreadsheets Into PDF Using Gogopdf Tool
- SP2S Ocean vs Friobar IC18K: Comparison Review
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Heycute G126 OWS Earbuds Review-Affordable Wireless Audio with Smart Features
- iGaming Marketing Trends for 2025: The Future of Innovation and Engagement
Redmi K70 Gaming 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi K70 Gaming
View Offer -
Redmi K70 Gaming
View Offer -
Redmi K70 Gaming
View Offer
Redmi K70 Gaming 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | K70 Gaming 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 76.7 x 8.5 mm |
| Weight | 210 g |
| Colors | Black, Gray, Blue, AMG |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Physical magnetic pop-up gaming triggers |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 LTE |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
| Front | 20 MP HDR 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | stereo speakers 24-bit/192kHz audio, Tuned by JBL |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








