Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Redmi Turbo 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Turbo 4
View Offer
Redmi Turbo 4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Turbo 4 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | 160.5 x 74.4 x 7.8 mm (6.32 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colors | Black, Green, Titanium, Harry Potter |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP64 dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 2400 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 20 MP, f/2.2, (wide), 0.8µm HDR 1080p@3060fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC3+ |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








