Trending
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
Xiaomi Redmi 9s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 9s
View Offer -
Redmi 9s
View Offer -
Redmi 9s
View Offer -
Redmi 9s
View Offer
Xiaomi Redmi 9s Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 77 x 9.1 mm (6.43 x 3.03 x 0.36 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Carbon Gray, Sunset Purple, Ocean Green |
| Material | plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 3), 400 nits typ. brightness (advertised) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| GPU | Mali G76 MP6 |
| RAM | 3/4GB |
| Storage | 32/64GB |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 9 |
| CAMERA | |
| Main Quad | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, f/2.0, 1.12µm |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5020 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









