Trending
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
- Discovering Hidden Gems: The Unexpected Benefits of Independent Living for Seniors
Redmi Pad Pro 5G
Offers
-
Redmi Pad Pro 5G
View Offer
Redmi Pad Pro 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Pad Pro 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 280 x 181.9 x 7.5 mm (11.02 x 7.16 x 0.30 in) |
| Weight | 571 g (1.26 lb) |
| Colors | Dark Gray, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, 600 nits |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 249 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz Cortex-A78 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired, PD3.0, QC3+ |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









