Trending
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
Redmi Pad SE 8.7 4G
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Redmi Pad SE 8.7 4G
View Offer
Redmi Pad SE 8.7 4G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Pad SE 8.7 4G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 255.5 x 167.1 x 7.4 mm (10.06 x 6.58 x 0.29 in) |
| Weight | 478 g (1.05 lb) |
| Colors | Lavender Purple, Graphite Gray, Mint Green |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 207 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4″, 1.12µm, AF |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 10W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









