Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy S26 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S26 Pro
View Offer
Samsung Galaxy S26 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, January 22 |
| BODY | |
| Dimensions | 6.7mm thickness |
| Weight | 169 g (5.89 oz) |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Material | Glass front and back with Corning Gorilla Armor, titanium frame (Grade 5) |
| SIMs | Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water/Dust | IP68 water and dust resistance |
| DISPLAY | |
| Size | 6.27 inches |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2800 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3120 pixels |
| PPI | 498 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Armor Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A (up to 7CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 2 (3nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 50% in 30 min (advertised) 10W wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









