Trending
- How is SVBONY TransAir4 4K Wireless HDMI Transmitter & Receiver after using?
- Best e-shisha in UAE in 2026: Maskking Fexo 45K
- Gemini Omni vs Seedance 2.0, Wan 2.7, and Kling V3.0: How Google’s New AI Video Model Compares to China’s Leading Tools
- Vape Smoke Pod: IGeekPhone’s Step-by-Step Guide
- 3D Printing Your Smile: How Tech from the DIY World Is Revolutionizing Orthodontics
- Different ways to earn cryptocurrency on the internet
- Tech Tools and Legal Strategy: How Technology is Shaping DUI Defense in the Modern Courtroom
- What Are The Features Of Cryptocurrency, And What Are The Benefits Of Investing In Them?
Samsung Galaxy Z Fold 8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Fold 8
View Offer -
Samsung Galaxy Z Fold 8
View Offer
Samsung Galaxy Z Fold 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold 8 |
| Release Date | 2026, July |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 154.9 x 129.9 x 6.1 mm Folded: 154.9 x 67.1 x 13.4 mm |
| Weight | 253 g (8.92 oz) |
| Colors | Icy Blue, Phantom Black, Cream, Gray, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 7.8 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1812 x 2176 pixels Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| PPI | 373 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| WirelessCharging | 15W wireless 4.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG 3.5mm Audio Jeck No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









