Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Honor 400 Smart
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 400 Smart
View Offer
Honor 400 Smart Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 400 Smart |
| Status | Available |
| Release Date | Released 2025, August 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.4 mm (6.57 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches, 136.8 cm2 (~106.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 700 nits (peak) |
| Resolutions | 720 x 1610 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 286 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Dual | 5 MP, f/2.2, (wide) HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 35W wired |
| Wireless Charging | |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









