Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Ulefone Armor X
-
Processor
MTK6739 Quad Core 1.3GHz -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.45 inch 1440 x 720 pixels IPS screen -
Camera
8.0MP front camera and 13.0MP + 5.0MP dual rear cameras -
Operating System
Android 7.0 Nougat
Offers
-
Ulefone Armor X
View Offer -
Ulefone Armor X
View Offer -
Ulefone Armor X
View Offer -
Ulefone Armor X
View Offer -
Ulefone Armor X
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone Armor X |
Hardware
| CPU | MTK6739 Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla Glass |
| Screen size | 5.45 inch |
| Screen resolution | 1440 x 720 |
Camera
| Camera type | Triple cameras |
| Back camera | 13.0MP + 5.0MP |
| Front camera | 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, NFC |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 5000mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.90 x 7.83 x 1.45 cm / 6.26 x 3.08 x 0.57 inches |
| Product weight | 0.2700 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









