Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Ulefone Note 15
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 15
View Offer
Ulefone Note 15 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Note 15 |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, May |
| BODY | |
| Dimensions | 155.35 x 73.4 x 8.5 mm |
| Weight | 155 grams (7.02 oz) |
| Colors | Blue, Purple and Twilight Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.22 inches |
| Type | IPS touchscreen / 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | No |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5MP, f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 720p@30fps |
| Front | 2MP 480p |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 (Go Edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








