Trending
- Ulefone Armor 33 Pro 5G Review: The Ultimate Rugged Smartphone for Adventure Seekers
- Blackview Oscal KIDO 2 Kids Tablet Review: A Smart Investment for Young Learners
- Blackview OSCAL PILOT 5 Review: A Rugged Smartphone for the Adventurous
- ZLL SG718 RTR 1/24 2.4G 4WD Drift RC Car Review–Compact Racing Action at Your Fingertips
- HAVIT OWS916 OWS Earclips Bluetooth Earphones Review: Immersive Audio for Active Lifestyles
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- NimmBox Mecha 50K Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance and Bold Flavor
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
Ulefone Power Armor 14 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Power Armor 14 Pro
$199.99
View Offer
Ulefone Power Armor 14 Pro Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Power Armor 14 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 175.6 x 82.5 x 17.2 mm (6.91 x 3.25 x 0.68 in) |
| Weight | 358.2 g (12.63 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 m MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 20 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.78″, 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.8, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.2 HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | Fast wireless charging |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








