Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Ulefone Note 16 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 16 Pro
View Offer
Ulefone Note 16 Pro Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Note 16 Pro |
| Status | Aavailable |
| Release Date | 2023, June |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.4 x 8.7 mm (6.50 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colors | Midnight Violet, Serenity Blue, Meteorite Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.52 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.6, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








