Trending
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
Ulefone T2 Pro
-
Processor
Helio P70 octa-core -
RAM
8GB -
Storage
128GB -
Display
6 inch 1080 x 2280 IPS screen -
Camera
16MP, 5MP Dual rear Cameras, dual 13MP Front -
Operating System
Android OS v7.0
Offers
-
Ulefone T2 Pro
View Offer -
Ulefone T2 Pro
View Offer -
Ulefone T2 Pro
View Offer -
Ulefone T2 Pro
View Offer -
Ulefone T2 Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone T2 Pro |
Hardware
| CPU | Helio P70 octa-core |
| RAM | 8GB |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | Corning® Gorilla® 3 |
| Screen size | 6 inch |
| Screen resolution | 1080 x 2280 IPS screen |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 16MP, 5MP Dual Cameras |
| Front camera | dual 13MP |
Network
| 2G | GSM: 1900/1800/850/900MHz |
| 3G | WCDMA: 2100/1900/1700/850/900MHz; CDMA: 2000 |
| 4G | FDD-LTE: 2100/1900/1800/1700/850/2600/900/700/700/850/800MHz |
| SIM | 2 * Nano SIM Card / 1 * Nano SIM Card + 1 * TF Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | ,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









