Trending
- ANNUAL AWARD: TOP HIGH-POWER DUAL-BATTERY MOD 2026: VOOPOO DRAG 6
- ANNUAL AWARD: TOP VERSATILE REPLACEABLE POD CARTRIDGE 2026: VOOPOO ARGUS Multi-Ohm Cartridge
- ANNUAL AWARD: TOP COMPACT HIGH-PERFORMANCE POD 2026
- ANNUAL AWARD: VOOPOO ARGUS G4: TOP MULTI-CORE TECH POD VAPE with MULTI-OHM CARTRIDGE 2026
- iPlay Nova 45K Review – High Puff Performance with a Futuristic Twist
- Vaporesso XROS 6 & XROS 6 Mini Review – The Evolution of Portable Vaping
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
Ulefone T3
-
Processor
MediaTek Helio X30 8 GB RAM -
RAM
8 GB RAM -
Storage
128 GB -
Display
5.5 inches Full HD (1080 x 1920 pixels) -
Camera
16 MP+8MP -
Operating System
Android 6.0 Marshmallow
Offers
-
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer -
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer -
Ulefone T3 Helio X30 8GB 128GB Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Ulefone T3 |
| Status | Coming Soon |
Hardware
| CPU | MediaTek Helio X30 Deca core processor |
| RAM | 8 GB RAM |
| ROM | 128GB |
Display
| Screen type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | Full HD (1080 x 1920 pixels) |
Camera
| Back camera | 16 MP |
| Front camera | 8MP |
| Auto Focus | Yes |
Network
| 2G | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G | UMTS 2100 / 900 MHz |
| 4G | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 800(band 20) |
| SIM | Nano-SIM |
| Dual SIM | Dual SIM |
OS
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
Other Features
| I/O Interface | 3.5 mm Jack |
| Bluetooth Version | v4.1 |
| Sensor | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Features | Active noise cancellation with dedicated mic , DivX/Xvid/MP4/H.265 player , MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player , Document viewer , Photo/video editor |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3600 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









