Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Ulefone Tab A8
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Ulefone Tab A7
$149.99
View Offer
Ulefone Tab A8 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Tab A8 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 243.6 x 162.4 x 7.9 mm (9.59 x 6.39 x 0.31 in |
| Weight | 566 g (1.25 lb) |
| Colors | Space Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 224 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 5 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7680 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 10W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








