Trending
- All Vapers Need to Know: The Risks of Nicotine Overdose from Vaping
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
- Honor 20 tablet is unveiled: It features a variety of color options and is equipped with a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen
- BlitzWolf BW-V1 Ultra Smart Projector Review: Transform Your Space into a Home Theater
- JJRC Q239 RC Car Review: Compact Thrills with Big Performance
UMIDIGI One Pro
-
Processor
Helio P23 processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.9 inch, 19:9 HD+ Notch display -
Camera
12MP+5MP Dual camera, 8MP Front -
Operating System
Android OS 8.1
Offers
-
UMIDIGI One Pro $481.19
View Offer -
UMIDIGI One Pro
View Offer -
UMIDIGI One Pro
View Offer -
UMIDIGI One Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UmiDigi One pro |
Hardware
| CPU | Helio P23 processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | Notch display |
| Screen size | 5.9 inch, |
| Screen resolution | 19:9 HD+ |
Camera
| Camera type | Triple Camera |
| Back camera | 12.0MP + 5.0MP back cameras |
| Front camera | 8.0MP front camera |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android OS 8.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Proximity Sensor |
| Features | 18W fast charge, 15W wireless charge, face ID, Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,Gravity Sensing,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3550mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 14.13 x 7.48 x 0.81 cm / 5.56 x 2.94 x 0.32 inches |
| Product weight | 0.1800 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









