Trending
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
UMIDIGI S
-
Processor
Helio P20 Octa Core 2.3GHz -
RAM
4 GB -
Storage
64GB -
Display
5.5 inch FHD screen -
Camera
rear camera 13.0MP + 5.0MP + front camera 5.0MP -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
UMIDIGI S $199.99
View Offer -
UMIDIGI S $199.99
View Offer -
UMIDIGI S
$199.99
View Offer -
UMIDIGI S
View Offer -
UMIDIGI S
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UMIDIGI S |
Hardware
| CPU | Helio P20 Octa Core 2.3GHz |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | 2.5D Arc Screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13.0MP + 5.0MP |
| Front camera | 5 MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.49 x 7.59 x 0.80 cm / 6.1 x 2.99 x 0.31 inches |
| Product weight | 0.1670 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









