Trending
- Alldocube iPlay 80 Mini Ultra Review: A High-Performance Gaming Tablet in a Compact Form
- MESWAO B3 Tablet PC Review: Power, Portability, and Productivity in One Device
- GGIRC 823 UFO RC Quadcopter Review: A Fun and Creative Drone for All Ages
- GGIRC G8 WiFi FPV RC Drone Review: A Cutting-Edge Drone Experience for Hobbyists and Enthusiasts
- Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Flip Laptop Released: Highest-performance Core Ultra 7 366H Processor, 64GB RAM
- Honor 600 Series phones have Officially Announced their Debut Featuring a 7x ultra-long Zoom Function
- The Case for Apple’s iPhone 18 Pro series has been Revealed, and the Camera Module is Expected to be Further Enlarged.
- OPPO Pad 6 officially Announced for Release on May 25th: 3K soft light screen+Dimensity 9500s
UMIDIGI Z
-
Processor
Helio X27 2.6GHz Deca Core -
RAM
4GB -
Storage
32GB -
Display
5.5 inch 1920 x 1080 pixels FHD screen -
Camera
13.0MP front camera + rear camera 13.0MP -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
UMIDIGI Z $249.99
View Offer -
UMIDIGI Z $241.48
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UMIDIGI Z |
Hardware
| CPU | Helio X27 2.6GHz Deca Core |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | TF card up to 256GB |
Display
| Screen type | 2.5D Arc Screen |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 13.0MP,with flash light and AF |
| Front camera | 13.0MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3780mAh Built-in |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.60 x 7.60 x 0.91 cm / 6.14 x 2.99 x 0.36 inches |
| Product weight | 0.1750 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









