Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
Vernee Active
-
Processor
MTK6757 Octa Core 2.39GHz -
RAM
6GB -
Storage
128GB -
Display
5.5 inch, 1920 x 1080 Pixel screen -
Camera
8.0MP front camera + 16.0MP back camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Vernee Active $279.99
View Offer -
Vernee Active $279.99
View Offer -
Vernee Active $279.99
View Offer -
Vernee Active
View Offer -
Vernee Active
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vernee Active |
Hardware
| CPU | MTK6757 Octa Core 2.39GHz |
| RAM | 6GB |
| ROM | 128GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Camera
| Camera type | Dual cameras (one front one back) |
| Back camera | 16.0MP |
| Front camera | 8.0MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B4 1700MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz TD-SCDMA: TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B12 700MHz,FDD B17 700MHz,FDD B19 800MHz,FDD B2 1900MHz,FDD B20 800MHz,FDD B26,FDD B3 1800MHz,FDD B4 1700MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B39 1900MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4200mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.60 x 8.00 x 1.12 cm / 6.14 x 3.15 x 0.44 inches |
| Product weight | 0.1980 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









