Trending
- LYZRC N602 WiFi FPV RC Drone Review: Your Pocket-Sized Aerial Adventure
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
Vernee M6
-
Processor
MT6750C Octa Core 1.5GHz -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.7 inches IPS, HD+ (1440 x 720 Pixels) -
Camera
8.0MP front camera + 13.0MP back camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Vernee M6
View Offer -
Vernee M6
View Offer -
Vernee M6
View Offer -
Vernee M6
View Offer -
Vernee M6
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vernee M6 |
Hardware
| CPU | MTK6750C Octa Core 1.5GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | TF card up to 256GB |
Display
| Screen type | IPS, HD+ |
| Screen size | 5.7 inches |
| Screen resolution | (1440 x 720 Pixels) |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13.0MP |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | GSM 1800MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B7 2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Micro USB Slot,Speaker,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | v4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | : 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,MP3,MP4,Video Call,WiFi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3300mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 73.2 mm x 154 mm x 6.9 mm |
| Product weight | 0.150 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









