Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Vernee Mars Pro
-
Processor
Helio P25 Octa Core Processor -
RAM
6GB -
Storage
32GB -
Display
5.5 inch 1920 x 1080 pixels Screen -
Camera
5MP front and 13MP Back -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Vernee Mars Pro $179.99
View Offer -
Vernee Mars Pro
View Offer -
Vernee Mars Pro
View Offer -
Vernee Mars Pro
View Offer -
Vernee Mars Pro
View Offer -
Vernee Mars Pro
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vernee Mars Pro |
Hardware
| CPU | Helio P25 Octa Core Processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 32GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Screen size | 5.5 inch |
| Screen resolution | 1080 x 1920 px |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 13MP |
| Front camera | 5 MP |
Network
| 2G | 850 900 1800 |
| 3G | 900 2100 |
| 4G | FDD LTE: 800, 1800, 2100, 2600 |
| SIM | Dual microSD SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,FM,MP3,MP4,OTG,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3000mAh Built-in |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








