Trending
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
- What to Do If You Forget Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The Configuration of Honor 20 Pro has been Revealed: Snapdragon 7 Gen 3 Chip, 10100mAh Battery
- BlitzWolf BW-V12 Smart AI Projector Review: Transform Your Home Entertainment
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
- MESWAO B1 Tablet PC Review: Power, Performance, and Portability in One Device
- VAPORESSO Unveils XROS 6: Redefining MTL Efficiency with Industry-First 60-Second Smart Prime Technology
- NEXA Ultra vs Beri Cliq: Which Disposable Vape Offers Better Value?
Vivo S17
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S17
View Offer -
Vivo S17
View Offer -
Vivo S17
View Offer
Vivo S17 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S17 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 72.4 x 7.6 mm |
| Weight | 179 g |
| Colors | Black, White, Gradient Blue, Yellow |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.44 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, PDAF 8 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), AF 13 MP, f/2.3, 105? (ultrawide) Dual-LED flash, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSD |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









